Kto je na strane “luzy”?

Autor: Ondrej Bagin | 14.3.2016 o 13:10 | Karma článku: 2,18 | Prečítané:  127x

Tak teda ako to je - kto každý môže za polarizáciu našej spoločnosti? Sú to iba politici, alebo je za tým ešte niekto ďalší?

Milí novinári, komentátori, fejtonisti, posledné dni čítam od vás nepreberné množstvo názorov a analýz. Všetci ste zrazu prorokmi a varujete nás pred neveselou budúcnosťou, ak sa politici konečne nevzchopia a neprestanú sa pozerať iba na špičku svojho nosa a na svoje kšefty. Politici by mali nielen prestať kradnúť, ale aj vidieť politiku v širších obzoroch, reagovať patrične na extrémizmus a vnášať kultúru porozumenia a empatie do spoločnosti. To sú ale krásne myšlienky!

 

V podstate ale nikto z vás, mienkotvorcov, sa ani raz nezamyslel nad tým, či strojcom spoločenského nekľudu, polarizácie, ale aj celkového úpadku našej spoločnosti, nie ste vy samotní. Miesto toho, aby ste už konečne zabudli na útlak minulého režimu a hrdo niesli svoju rolu osvietenstva a uvedomovania más, 27 rokov poctivo igonorujete “manuálne pracujúcich” (tak ich teraz nazývate) a stále opakujete, ako si je každý strojcom svojho šťastia a môže svoj neľahký život zmeniť kedykoľvek k lepšiemu. Stačí predsa chcieť! Tak jednoduché to ale nie je a ak tomu veríte, tak ste sociálne slepí. Nie každý sa rodí s predpokladom skončiť vysokú, alebo aspoň strednú školu či v prostredí, ktoré to umožňuje. Nie každý sa rodí so silnou vôľou a schopnosťou racionálne vyhodnotiť situáciu (napr. politickú) a je iba veľmi málo pravdepodobné, že tou “luzou”, ako tých ľudí tiež nazývate, raz byť prestane.

Pre priemerného Slováka, ktorý pracuje manuálne vo fabrike, dostáva plat 400-500 v čistom a ledva má na zaplatenie hypotéky a uživenie svojej trojčlennej rodiny, je čítanie obsahovo kvalitnejších denníkov a magazínov iba stratou času - veď tam sa mu ukazuje úplne iný svet, ktorý nemá s jeho realitou nič spoločného. Ak by si aj náhodou zapol Večeru s Havranom alebo si prečítal najnovší Hríbov komentár, hneď mu svitne, že títo páni nie sú a ani nikdy nebudú na jeho strane. On je pre nich iba nevzdelaný volič Smeru a iných, ešte hroznejších strán. Rozplývate sa nad liberálnymi slobodami a ich ohrozením, občas rozprávate o úspešných startupistoch, knihách, umení a ak sa aj venujete sociálnym témam, tak ich neadresujete jemu, ale sebe navzájom. Ste totálne sociálne slepí. “Luze” teda nezostáva nič iné ako čítať Zem a vek, prípadne Nový čas a ak už ani to, tak aspoň statusy svojich výrečnejších kamarátov na Facebooku. Tam sa mu totiž prihovárajú zrozumiteľnejšie a reagujú na problémy, ktoré rieši.

Väčšina týchto voličov sú však ľudia, ktorí jednoducho potrebujú viesť - akurát ich nikto z vás, “uvedomelých”, zrozumiteľne a s pochopením nevedie, pretože ich nedokážete (a vo svojej nadradenosti ani nechcete) osloviť. Pritom by stačilo tak málo, slová podpory a trocha ľavicových myšlienok, to sa dá predsa napísať aj slušne, inteligentne, kvalitne. Tragédiou je, že u nás je drvivá väčšina ľudí, ktorí by toho boli schopní, liberálnymi pózermi, rozmaznanými deťmi svojich intelektuálnych rodičov. Pritom aby ste si mohli (a aj my ostatní) užívať svojich slobôd, liberálnych hodnôt a výdobytkov občianskej spoločnosti, musíte mať podporu zo strany väčšiny. Túto podporu však neustále strácate a keď ju raz stratíte úplne, alebo keď si “luza” nájde svojich vlastných “intelektuálov”, prehlasujú vás vo voľbách a možno potom ani nebudete mať kde písať. Kto z vás je ochotný sa zmeniť, ako to požadujete od politikov a ostatku spoločnosti? Ak to dokážete vy, verte mi, že tým zmeníte názory celej spoločnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Minister školstva za SNS chce skončiť vo funkcii až k 31. augustu. Premiér Fico naťahovanie času nekomentoval.

KOMENTÁRE

Macron chystá veľký trik

Koniec východoeurópskych zamestnancov je Macronov cukrík voličom.

SVET

Macron si vypočuje Fica, Orbána a Poľsko vynechá

Francúzsky prezident na ceste do strednej Európy obíde Maďarsko aj Poľsko.


Už ste čítali?